Spotkania ze świadkami historii.

30 października gościliśmy w naszej  szkole pana Ryszarda Sługockiego, rocznik  1928  –  polskiego dziennikarza, podróżnika, dyplomatę, wykładowcę akademickiego, a przede wszystkim żołnierza polskiego państwa podziemnego i autora książek.  Nasz wyjątkowy gość opowiadał o swoim barwnym, pełnym przygód życiu, o związkach z Krosnem i Iwoniczem.  W okresie II  wojny światowej pan Ryszard był  członkiem  Armii Krajowej. Był również uczniem naszej szkoły w 1944/45 r. i darzy ogromnym sentymentem Podkarpacie, chociaż życie związał z Warszawą. Godna podziwu jest jego aktywność, fantastyczna pamięć, pogoda ducha i świetny kontakt z młodzieżą. Ma na swoim koncie kilka publikacji, m.in. najnowszą „Chłopak z Iwonicza”, do której przeczytania zachęcamy.                            Kilka dzi wcześniej 17 października uczniowie naszej szkoły (klasa IA) gościli w II  Liceum Ogólnokształcącym na spotkaniu z profesorami ze Stanów Zjednoczonych Worrenem Blumenfedem i Larsem Whitem,  na wykładzie „Dziedzictwo Holokaustu”. Profesorowie, którzy mają  krośnieńskie korzenie, nie po raz pierwszy przebywali  w naszym mieście. Pan Lars White jest synem ocalonego z Holokaustu polskiego Żyda –  Aleksandra White (Białywłos- ur. 1923 r.), który swą młodość spędził przed wojną w Krośnie. Pana Aleksandra gościliśmy w naszej szkole w czerwcu  2016 r.      (https://www.youtube.com/watch?v=Ljp8s_iE3nU)

   ,,Hitler tej wojny nie przeżył, Göring też, więc to, że ja przeżyłem jest pocieszające”- zostały przypomniane słowa pana Aleksandra przez jego syna.  Aleksander White ocalony dzięki liście  Schindlera, to autor książki  „Holocaust Memoirs. Be A Mensch. A fathers legacy”.  „Bądź człowiekiem” – były to pożegnalne słowa ojca  Aleksandra, który wojny i Zagłady już nie  przeżył. Opowieściom czasów wojny i Holokaustu towarzyszyły wspomnienia dotyczące podróży i powrotów  Larsa Whitem i jego ojca  do Polski i Krosna.     

Pan Worren Blumenfeld to również potomek krośnieńskich Żydów. Kilka lat temu przekazał do Muzeum Podkarpackiego film, który został nakręcony przez jego dziadka w trakcie jego wizyty  w naszym mieście w 1932 r. Mieliśmy możliwość obejrzenia fragmentów tego najstarszego filmu o Krośnie –  polecamy:  http://www.muzeum.krosno.pl/o-nas/archiwalia  
Spotkania z takimi osobowościami pozostaną na długo w naszej pamięci. 

  Beata Wygonik-Wronka