W dniach 6-8 czerwca 2019 roku w Warszawie odbył się finały Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921-1956 oraz Ogólnopolskiego Konkursu Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948. Naszą szkołę wspaniale reprezentowali dwaj pasjonaci historii – KAMIL KRAJNIK (II a) i KACPER DWERNICKI (III b gimnazjum)
Na każdym z kilku etapów zawodów, które odbywały się w trakcie całego roku szkolnego, Kamil i Kacper wykazali się imponującą wiedzą z zakresu walk żołnierza polskiego na frontach II wojny światowej, broni i barwy, falerystyki, malarstwa batalistycznego, geografii militarnej, pieśni wojskowej, literatury i poezji. W drodze do finału Kacper zwyciężył w etapie wojewódzkim, a Kamil już po pierwszej części etapu centralnego olimpiady zapewnił sobie 100 % punktów na egzaminie maturalnym z historii.
W zawodach finałowych w Warszawie obaj uczniowie zdobyli tytuły laureatów. W punktacji generalnej Kamil zajął X (olimpiada), a Kacper II miejsce (konkurs) w Polsce. W związku z tym przysługują im przywileje przy rekrutacji na prestiżowe wyższe uczelnie (Kamil) i do liceum (Kacper).
Opiekunem merytorycznym uczniów była pani prof. Barbara Latkiewicz.
Podczas pobytu w stolicy nasi młodzi historycy skorzystali z szeregu atrakcji przygotowanych przez organizatorów olimpiady i konkursu. Była to m. in. wizyta w Muzeum Wojska Polskiego, projekcja filmu „Kurier” o Janie Nowaku-Jeziorańskim i zwiedzanie 1. Brygady Pancernej w Wesołej.
Kamil i Kacper wzięli także udział w tradycyjnej uroczystości złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz w Gali Finałowej w Galerii Porczyńskich, podczas której odebrali dyplomy i nagrody. Podobnie jak inni laureaci, nasi uczniowie otrzymali także medale pamiątkowe od Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari i wysłuchali koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Gratulujemy laureatom oraz opiekunowi i zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w kolejnej edycji olimpiady.