Ulica A. Ostaszewskiego – dzięki inicjatywie uczniów I LO

W ramach projektu edukacyjnego, który został zrealizowany na przedmiocie „ekonomia w praktyce”,  grupa w składzie: Natalia Jórasz, Karolina Kluk, Ewa Jaracz, Mateusz Misiewicz, Maciej Krzanik (III f – klasa dwujęzyczna ekonomiczna) napisała wniosek o nadanie nazwy ulicy łączącej osiedle Traugutta z osiedlem WSK. Oprócz napisania samego dokumentu, uczniowie zbierali wcześniej podpisy mieszkańców Krosna popierające wspomnianą inicjatywę. Na patrona ulicy młodzież wybrała Adama Ostaszewskiego herbu Ostoja – słynnego „Leonarda ze Wzdowa”. Przydomek ten nawiązuje do jego nowatorskich jak na ówczesne czasy wynalazków. Był m.in. pionierem awiacji, konstruował modele samolotów oraz sporządził prototyp helikoptera napędzanego siłą mięśni. Postać Ostaszewskiego związana jest z naszym miastem, gdyż właśnie m.in. na krośnieńskim lotnisku testował swoje wynalazki. Uczniowie w ramach projektu przeprowadzili również szereg wywiadów z mieszkańcami miasta. Rada Miasta Krosna dnia 27.02.2018 r. przegłosowała projekt uchwały o nadaniu nazwy ul. A. Ostaszewskiego. Opiekunem młodzieży jest prof.  Mateusz Suchodolski.