TOURNEE CHÓRU „KOPERNIKA”

Chór I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika rozpoczął nowy rok szkolny bardzo aktywnie. Miał okazję wystąpić w Niemczech, gdzie wziął udział w wymianie ze szkołą partnerską z Marl. W ramach współpracy w sierpniu w Krośnie niemiecka orkiestra Greenhorns gościła na festiwalu Karpackie Klimaty.

Wizyta chóru „Kopernika”, na czele z p. Krzysztofem Trybusem obejmowała  zwiedzanie miast m.in. Essen, Kolonii, Berlina, a także koncerty .

Pierwszy z nich odbył się już drugiego dnia po przyjeździe, u burmistrza Marl. Na to spotkanie zostały zaproszone delegacje z kilku innych krajów, m.in. Norwegii i Francji. Przybył także Prezydent Miasta Krosna, p. Piotr Przytocki. Debiut chóru w Niemczech został przyjęty przez gospodarzy  i gości z dużym entuzjazmem.

Trzeciego października w Dzień Jedności Niemiec chórzyści „Kopernika” zaprezentowali na scenie zróżnicowany repertuar, od znanego klasyku „Hit the road Jack” po afrykański gospel.

Ostatni koncert odbył się w katedrze w Kolonii. Przestrzenna budowla, jej piękne wnętrze i znakomita akustyka tego miejsca sprawiły, że chórzyści na długo zapamiętają ten występ. Wykonali tam 5 pieśni w różnych językach: polskim, rosyjskim i łacińskim, uświetniając tym samym liturgię słowa.

Razem z chórem w wymianie uczestniczyło też kilkoro innych uczniów, którzy mile będą wspominać ten wyjazd. Nie zabrakło dyskoteki, wspólnej zabawy w parku rozrywki czy zwiedzania Berlina. Ważnym elementem było też poznawanie kultury i życia codziennego w Niemczech, co wiązało się z noclegiem u rodzin uczniów z Marl.
Gratulujemy chórowi  udanych koncertów i życzymy dalszych sukcesów.

Wyjazd chóru był możliwy dzięki współfinansowaniu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży
oraz Fundacji Hüls AG z Marl.