Szkolne Święto Słowa pod hasłem “Młodzi w XXI wieku”.

14 czerwca odbyła się w naszej szkole kolejna edycja  „Szkolnego Święta Słowa”. Uczniowie „Kopernika” mogli zaprezentować swoje interpretacje wierszy, opowiadań, piosenek oraz wygłosić przemowy.  Myślą przewodnią tej uroczystości  był temat „Młodzi w XXI wieku”. Tegoroczną edycję prowadzili uczniowie klasy 1a – Oliwia Inglot oraz Dawid Rajchel.
Uroczystość uświetnił  Bohdan Sydorenko, który w ramach tego polonistycznego wydarzenia wyrecytował wzruszający wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Wolność”

W konkursie recytatorskim:

Anna Janas z kl. II d  zaprezentowała utwór „Pochwała wieku dojrzałego” T. Boy-Żeleńskiego;
Maja Marcinkowska z kl. I a  wystąpiła z wierszem „Młodość i starość”;
Zuzanna Bernacka z kl. II a przedstawiła nam swoją interpretację wiersza T. Różewicza  „Ocalony”;
Olga Janocha z kl. III B(4) wystąpiła  z połączeniem dwóch utworów „Motyle” oraz „Jawność” W. Szymborskiej;
 Zuzanna Bobola z kl. III A(4)  zaprezentowała wiersz J. Tuwima  „Z okruszynami młodości”  a
Szymon Kwolek z kl. I b  – utwór „Młodość” K. K. Baczyńskiego.

W konkursie krasomówczym – Maksymilian Marek z  kl. III B(4) wygłosił  przemowę zatytułowaną „Młodzi w XXI w.” poruszającą tematy problemów, z jakimi wiąże się młodość w teraźniejszych czasach.

W konkursie literackim wzięli udział:   Amelia Wota II e, Aleksandra Kubit I a, Dawid Rajchel I a, Alicja Surmacz  II e, Mikołaj Wyderka III C(4), Kamila Gonet II a, Oliwia Sereda III A(4), Zuzanna Bernacka II a, Karolina Kaczkowska II a, Mikołaj Michalczyk III E(4), Klara Surmacz III C(4), Kinga Hap III E(4), Agata Sabik  I e i Zuzanna Prugar I a.

Śpiewali dla nas:  Zuzanna Munzberger-Gąbka I a, Natalia Bęben I d, Aleks Szczepanik I f i Weronika Filar II f.

Gościliśmy również laureatów Powiatowego Konkursu Humanistycznego  „Antyk – od słowa do dzieła” – organizowanego przez naszą szkołę dla Ósmoklasistów. Oto wyniki tegorocznej edycji:

• 1 Miejsce: Gabriela Stankiewicz, Szkola Podstawowa nr 6 w Krośnie.
  • 2 Miejsce: Bartosz Słyś, Szkola Podstawa nr 8 w Krośnie.
  • 3 Miejsce: Maja Supel, Szkoła Podstawowa nr 6 w Krośnie.

W tegorocznej edycji konkursu literackiego  jurorami  byli nauczyciele języka polskiego w naszym liceum oraz uczniowie.

Oto nagrodzeni uczniowie:

Konkurs literacki (poezja):

Jury „profesorskie”

• 1 Miejsce: Aleksandra Kubit  I a
  • Wyróżnienia: Mikołaj Michalczyk III E(4), Kinga Hap III E(4)

Jury „uczniowskie”

• 1 Miejsce: Mikołaj Michalczyk  III E(4)
  • 2 Miejsce: Kinga Hap  III E(4)
  • 3 Miejsce: Aleksandra Kubit  I a
  • Wyróżnienie: Zuzanna Prugar  I a

Konkurs literacki (proza):

Jury „profesorskie”

• 1 Miejsce. Amelia Wota II e
  • 2 Miejsce. Klara Surmacz III C(4)
  • 3 Miejsce ex aequo Alicja Surmacz II e, Dawid Rajchel I a
  • Wyróżnienia: Kamila Gonet II a, Oliwia Sereda III A(4), Karolina Kaczkowska II a,
    Agata Sabik I e, Mikołaj Wyderka III C(4)

Jury „uczniowskie”

• 1 Miejsce. Klara Surmacz III C(4)
  • 2 Miejsce. Dawid Rajchel I a
  • 3 Miejsce. Amelia Wota II e
  • Wyróżnienie: Kamila Gonet II a

Konkurs recytatorski:

• 1 Miejsce. Olga Janocha III B(4)
  • 2 Miejsce. ex aequo: Zuzanna Bernacka II a, Maja Marcinkowska  I a
  • 3 Miejsce. Zuzanna Bobola III A(4)

Finałem uroczystości było wygłoszenie dialogu międzykulturowego przygotowanego przez przedstawicielki zajęć kreatywnych klas III z j. polskiego pod kierunkiem Pani Prof. A. Trzemżalskiej.

Wszystkim wyróżnionym Uczniom oraz tym, którzy pomagali w przygotowaniu uroczystości  wręczono  nagrody książkowe.

Serdecznie dziękujemy za organizację i  opracowanie merytoryczne uroczystości Pani Prof. Agnieszce Lipińskiej, Pani Prof. Zofii Barteckiej -Prorok oraz  za pomoc pozostałym polonistkom Pani Prof. D. Baczyńskiej i  Pani Prof. Annie Trzemżalskiej.

Dziękujemy również  prowadzącym imprezę: Oliwii Inglot i Dawidowi Rajchlowi z kl. I a oraz wszystkim Uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego pięknego, literackiego święta szkolnego, w tym Suzanie Dajakaj z kl I f – za wykonanie plakatu oraz zdjęcia.