Spotkanie Pokoleń – Arsenał Pamięci – ŁÓDŹ 6-8 VI 2019 r.

Od osiemnastu lat  Chorągiew Łódzka ZHP im. hm. Aleksandra Kamińskiego na czele z  harcmistrzem Krzysztofem Jakubcem, prezesem fundacji Arsenał Pamięci, organizują Ogólnopolski  Konkurs „Arsenał Pamięci”.  Kilka lat temu dołączyli uczniowie naszej szkoły i niektórzy z nich podejmują to wyzwanie już po raz kolejny.  „Arsenał Pamięci”  to wyjątkowe przedsięwzięcie polegające na spotkaniu ze świadkami historii, a świadkowie  historii to nie tylko osoby znane z podręczników czy mediów,  zaangażowane w przełomowe wydarzenia.

Świadkami historii jesteśmy my, nasi najbliżsi, nasi krewni, dziadkowie, rodzice, sąsiedzi, wszyscy jesteśmy uwikłani w historię. Ciągle żyjemy w ciekawych czasach, niełatwych czasach, czasami w trudnych, a nawet dramatycznych. Oczywiście, konkurs wymaga odkrycia i opisania wydarzeń, dziejów świadków, bohaterów, historii przedmiotów, upamiętnienia miejsc – czasów wojen światowych, międzywojnia lub dziejów po 1945 r., trudnych czasów stalinowskich i PRL-u. Uczestnicy konkursu szukają osób i opisują ich przeżycia, upamiętniają historię lokalną, dzieje swojej rodziny, stają się kronikarzami, reporterami. W trakcie tych spotkań pokoleń rodzi się więź, pamięć, szacunek.

W tym roku w naszej szkole powstało 19 prac. Do Łodzi na uroczyste podsumowanie konkursu pojechało 15 uczestników – laureatów.   Nagrodę  PRIMUS INTER PARES otrzymali:  Monika Bysiewicz, Julia Dąbrowska, Zuzanna Kania, Katarzyna Steliga, natomiast  Nagrodę Specjalną im. „Rymwida” otrzymała: Oliwia Głowińska.  Gratulujemy !

Uroczystościom towarzyszył bogaty program: spotkania z gośćmi specjalnymi ( m.in. Panią Gryzeldą Studzińką ps. Zela, żołnierzem  „Szarych Szeregów”  (łączniczką z powstania warszawskiego), podróż do Rogowa i Łowicza, przejazd kolejką wąskotorową, inscenizacja napadu z 1906 r., ognisko czy  zwiedzanie  Arboretum.

tekst: Beata Wygonik-Wronka

Szczegółowy opis programu – http://obserwatoriumedukacji.pl/xviii-final-ogolnopolskiego-konkursu-arsenal-pamieci/

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.