Śpiewający “Kopernik”

 

30 czerwca chór naszego liceum miał okazję zaśpiewać na zakończeniu sezonu artystycznego w NFM Filharmonii Wrocławskiej wraz z 8 innymi chórami z całej Polski w ramach projektu Akademii Chóralnej: Śpiewająca Polska. Występ poprzedzały dwa dni intensywnej pracy, m.in. ze światowej sławy dyrygentem Andrzejem Boreyko.

Utworem, nad którym pracowali wszyscy chórzyści była II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie” G. Mahlera, austriackiego kompozytora i dyrygenta. Pomysł na utwór podsunął mu Adam Mickiewicz w dziele „Dziady”. Zachwycony nim Mahler postanowił skomponować poemat symfoniczny Totenfeier, który, z niewielkimi poprawkami w partyturze, został później wykorzystany jako pierwsza część II Symfonii c-moll „Zmartwychwstanie”. Z kolei nazwę zawdzięcza ona fragmentowi śpiewanemu w finale przez chór, zaczerpniętemu z chorału Friedricha Klopstocka (osiemnastowiecznego kompozytora niemieckiego).

 

 

Dla naszych chórzystów było to z pewnością niesamowite przeżycie, ponieważ mieli szansę udziału w koncercie z solistkami: Olgą Pasiecznik i Norą Gubisch, a także profesjonalną orkiestrą oraz chórem NFM. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele podobnych okazji i występów. Chór do koncertu przygotował prof. Krzysztof Trybus.