Relacja z wręczenia nagrody “Ołówka Kazimierza Moczarskiego” dla najlepszej książki historycznej, wyłonionej przez Młodzieżowe Kluby Historyczne.

Już po raz piąty w naszej szkole działał Młodzieżowy Klub Historyczny im. Kazimierza Moczarskiego, którego uczestnicy czytali i pisali recenzje publikacji z historii najnowszej (od 1918) nominowane do Nagrody Historycznej st. m. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego oraz Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego.

Uczestnikami edycji 2022 byli uczniowie z klasy IVA: Gabriela Berdel, Aurelia Gierlicka, Zuzanna Bobola, Anna Hydzik, Klaudia Stelmaszczyk, Szymon Tylka, Jakub Telinga, Bartłomiej Zygarowicz, Wiktor Uliasz, IVB: Jan Tarczoń, IVE : Maria Bożek, Natalie Hendzel, Kamil Guzik, Kamil Durał, Mikołaj Michalczyk, Wiktor Wilk, Daria Zabawa, IV F: Wiktor Fiałkowski i II E:  Emilia Pelczar.
Klubowicze czytali jedną z dziesięciu publikacji, w tej edycji indywidualnej dla każdego Klubu:

Andrzej Brzeziecki, „Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza”, Wydawnictwo Literackie
Maciej Górny, „Polska bez cudów. Historia dla dorosłych”, Wydawnictwo Agora
Jarosław Górski, „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”, Wydawnictwo Iskry
Włodzimierz Kalicki, Monika Kuhnke, „Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy”, Wydawnictwo Agora
Sebastian Pawlina, „Motyl Ścibor-Rylski. 100 lat Polski, czyli opowieść o generale”, Znak Horyzont
Brian Porter-Szűcs, „Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii”, tłum. Anna Dzierzgowska i Jan Dzierzgowski, Wydawnictwo Filtry
Krzysztof Potaczała. „Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu”, Prószyński i S-ka
Katarzyna Surmiak-Domańska, „Czystka”, Wydawnictwo Czarne
Anna Wylegała, „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rola w Polsce”, Wydawnictwo Czarne
Sylwia Zientek, „Polki na Montparnassie”, Wydawnictwo Agora

Kluby Historyczne  pod auspicjami Fundacji im. Kazimierza i Zofii  Moczarskich działają obecnie w 12 szkołach w Polsce. Spiritus movens Fundacji i współpracy ze szkołami jest  Elżbieta Moczarska-Zajączkowska, córka Kazimierza Moczarskiego – żołnierza Armii Krajowej, autora książki „Rozmowy z katem”, będącej relacją z pobytu w więzieniu ( w celi śmierci ) z niemieckim generałem SS Jürgenem Stroopem – pacyfikatorem powstania w getcie warszawskim.

Zwieńczeniem działalności Klubów było, po dwuletniej przerwie, spotkanie w Warszawie w dniach 24 do 26 listopada 2022 r. Do stolicy udała się sześcioosobowa delegacja uczniów z klasy IV A – Gabriela Berdel, Aurelia Gierlicka, Zuzanna Bobola, Anna Hydzik, Jakub Telinga i Szymon Tylka wraz z opiekunką Klubu prof. Beatą Wygonik-Wronką.

24 listopada w Domu Spotkań z Historią odbyła się prezentacja klubowych nominacji, dyskusja i głosowanie, w wyniku którego została wyłoniona  laureatka Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych. „Ołówek Kazimierza Moczarskiego” otrzymała Katarzyna Surmiak-Domańska, autorka „Czystki”.

Następnego dnia odbyło się spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki “Najlepsze miasto świata”, nagrodzonej w zeszłym roku oraz gala wręczenia Ołówka Kazimierza Moczarskiego i spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską.

Ostatecznie spośród 100 nadesłanych książek jury nominowało 10 tytułów do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.   27 listopada 2022 r. w siedzibie Biblioteki Narodowej odbyła się uroczystość wręczenia obu Nagród – Temperówki i Ołówka Kazimierza Moczarskiego.

Nagrodę Historyczną m. st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego w 2022 otrzymała Anna Wylegała za książkę “Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.    Nagroda została przyznana po raz 14-sty.

Nasz pobyt w Warszawie został wzbogacony poprzez zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Starówki.

Wszystkich zainteresowanych historią najnowszą zachęcamy do sięgnięcia po dobre książki.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu “Patriotyzm Jutra”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Opracowała  prof. Beata Wygonik-Wronka

Dziękujemy Pani Profesor Beacie Wygonik-Wronce  za opiekę merytoryczną  nad uczniami – członkami Szkolnego Klubu Historycznego oraz za zorganizowanie wyjazdu do stolicy.