Projekt KROKUS

W roku szkolnym  2014/2015  klasa III a  gimnazjum pod opieką  nauczycieli  Małgorzaty Błońskiej – Pudło  oraz  Beaty Wygonik- Wronki, uczestniczy w  międzynarodowym  projekcie  edukacyjnym  Krokus, którego celem jest uczczenie pamięci ofiar Holokaustu.
Projekt Krokus  realizowany jest w Polsce  przez  Żydowskie Muzeum Galicja wraz z  Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście.  Projekt skierowany jest do uczniów od jedenastego roku życia i starszych. Na świecie funkcjonuje już od wielu  lat, a każdego roku  bierze w nim  udział coraz więcej szkół. W ramach projektu szkoły otrzymują  cebulki żółtych  krokusów,
które zasadzone przez uczniów  jesienią, zakwitają z  końcem zimy.  Szkoły nie ponoszą żadnych kosztów a realizacja  Projektu Krokus jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu  Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście oraz Unii  Europejskiej.
Kwiaty sadzone przez uczniów mają przede wszystkim przypominać  półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych  narodowości  zamordowanych w czasie Zagłady. Ich kwitnienie może mieć również inny, symboliczny wymiar – krokusy, które  przetrwały w  ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych  kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny.
Projekt  Krokus pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Zagłady, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw  wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.