Opis państw biorących udział w projekcie – “See you – See me”

Turcja: państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Częścią europejską jest Tracja. Prawa w Turcji są regulowane Konstytucją Turecką. Językiem urzędowym jest język turecki. Kraj ma swoją stolicę w Ankarze. Miasto to jest drugim co do wielkości miastem w Turcji, po Stambule. Ankara jest położona w Centralnej Anatolii, jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Ankara jest położona nad rzeką Enguri. Turcja jest krajem demokratycznym (republika parlamentarna). Głową państwa jest Abdullah Gul.


Niemcy: państwo federacyjne położone w Europie, będące członkiem Unii Europejskiej. Stolicą Niemiec jest Berlin. Miasto to jest jedną z ważniejszych w Europie metropolii globalnych i ważnym węzłem komunikacyjnym Niemiec i Europy. Ważny ośrodek naukowy, kulturalny i artystyczny Językiem oficjalnym jest język niemiecki. Państwo niemieckie jest federacją złożoną z 16 krajów związkowych (landów). Ustrój polityczny panujący w państwie to republika federalna (system kancelarski). Głową państwa Joachim Gauck. Kanclerz to Angela Merkel.

 


Irlandia: państwo w Europie Zachodniej, od 1973 państwo członkowskie Unii Europejskiej. Zajmuje większość terytorium wyspy o tej samej nazwie. Irlandczycy posługują się językiem irlandzkim i angielskim. Stolicą jest Dublin, leżący na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey . W Irlandii panuje demokracja parlamentarna. Prezydentem jest Michael D. Higgins.

 


Słowacja: państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem. Słowacy posługują się językiem słowackim. Ustrój polityczny to demokracja parlamentarna, a urząd prezydencki piastuje Ivan Gašparovič.


 

Polska: państwo leżące w Europie Środkowej, ze stolicą w Warszawie. Położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. W Polsce językiem urzędowym jest język polski. Ustrój polityczny, określony w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej to demokrcja parlamentarna, głową państwa jest Bronisław Komorowski.