Niezwykły Gość w Koperniku

We wtorek 15.11 odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Joanną Modrzejewską – prawnuczką Marii Konopnickiej, wybitnej pisarki polskiej pozytywizmu. W tym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie dwóch klas: 1a liceum oraz 2a gimnazjum wraz z nauczycielami. Naszego gościa przywitał i przedstawił pan Dyrektor Ryszard Józefczyk.

Pani Modrzejewska opowiadała o swojej sławnej prababci, talentach, zwyczajach, zainteresowaniach tej nieprzeciętnej kobiety, o jej życiu, troskach, kłopotach i radościach, chwilach szczęścia. Mówiła o miejscach, które gromadzą pamiątki związane z losami i twórczością autorki „Roty”. A są to muzea w Żarnowcu, Bronowie i Suwałkach. Te informacje uzupełnił dyrektor żarnowieckiego muzeum, pan …..Dodać tu wypada, że ta placówka w przyszłym roku będzie obchodzić siedemdziesięciolecie istnienia i z tej okazji przygotowuje wiele atrakcji.

Pani Modrzejewska wspominała też swoją rodzinę, szczególnie dziadka Jana (ukochanego syna pisarki), a także swoją mamę. Wreszcie mówiła o sobie i misji, jaką sobie wyznaczyła tj. przybliżaniu postaci Marii Konopnickiej rzeszom współczesnych czytelników, uczniów. Opowieść była pełna pasji, anegdot, ciekawostek i mało znanych szczegółów. Prowadzona z humorem, dystansem i z odrobiną autoironii. Pani Modrzejewska to osoba niezwykle sympatyczna, miła, kontaktowa, bardzo elokwentna. Roztacza wokół siebie pozytywną aurę.

Nasz gość chętnie odpowiadał też na pytania. A dotyczyły one m.in. literackich fascynacji, relacji rodzinnych, podróży Konopnickiej, przypisywanego jej feminizmu czy miejsca pochówku pisarki.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniami, wręczeniem symbolicznych kwiatów i wspólnym zdjęciem.