Nasi uczniowie historycy – na olimpijskim szlaku.

Olimpiada Historyczna, Olimpiada  i Konkurs  Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego  interesują uczniów, których pasją  jest  historia.  Od ich uczestników  oczekuje się  szczegółowej wiedzy, umiejętności , analizy i oceny źródeł, wydarzeń, postaci  oraz znajomości  rozległej literatury historycznej.  Jak co roku uczniowie naszej szkoły mierzą się  z tymi wysokimi wymaganiami  i oczekiwaniami , przeżywając  stres, wątpliwości  ale i satysfakcję.

W tym roku na szczeblu  centralnym w Olimpiadzie Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego  znaleźli się  Kamil Krajnik z klasy II a (opiekun Barbara Latkiewicz ),  Łukasz Prejsnar  i  Jan Wacławik  z klasy III a  (opiekun  Beata Wygonik-Wronka ), pasjonujący się militariami, konfliktami wojennymi,  strategiami  i strategami. Wszyscy zapracowali sobie na 100%-owy wynik maturalny z historii i wstęp na wybraną przez siebie uczelnię.  W Konkursie  Losy żołnierza  i dzieje oręża polskiego  tytuł laureata na etapie wojewódzkim osiągnął Kacper Dwernicki  z klasy III b gimnazjum (opiekun Barbara Latkiewicz ), czym zagwarantował sobie wstęp do liceum.

Natomiast  w Olimpiadzie  Historycznej  już po raz trzeci uczestniczyła  Katarzyna  Winiarska z klasy III a  (opiekun Beata Wygonik-Wronka)  i  w tym roku została  finalistką etapu centralnego.  Jej specjalnością  jest  XIX stulecie  -„epoka węgla i stali”, wynalazków, uwłaszczenia chłopów, czas wojen i  zrywów niepodległościowych.   Etap centralny olimpiady odbył się w Gdańsku  –  zmaganiom  naukowym  towarzyszyło  zwiedzanie zabytków  tego pięknego miasta.

Od lewej:  Kacper Dwernicki, Kamil Krajnik, Kasia Winiarska prof. Beata Wygonik-Wronka, Łukasz Prejsnar
i Janek Wacławik.  Janek jest również finalistą Olimpiady Języka Angielskiego. Jego opiekunem dydaktycznym jest prof. Hanna Lazarowicz.

Gratulujemy  zainteresowań, wiedzy  i osiągnięć  wszystkim  uczniom i  życzymy im dalszych sukcesów !