Kolejne spotkanie w ramach projektu 28.09-05.10.2017

W dniach 28.09. – 05.10.2017 grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w polsko – niemieckiej wymianie młodzieży w Marl. Dziewięć osób przez tydzień poznawało zachodnie Niemcy, biorąc udział w licznych zajęciach, nie tylko integracyjnych, umożliwiających nam poznanie języka i kultury naszych sąsiadów.

Podróż z Krosna do Marl zajęła nam cały pierwszy dzień. Tuż po przyjeździe spotkaliśmy się z rodzinami niemieckimi, które gościły nas w swoich domach przez cały czas trwania wymiany. Wieczór spędziliśmy już poznając się z naszymi nowymi przyjaciółmi. Największy stres minął, kiedy w pogodnej atmosferze zaczęliśmy sie bardziej poznawać. Drugiego dnia wszyscy razem spotkaliśmy się w szkole. Klasycznie rozpoczęliśmy od gier integracyjnych, które pomogły nam poznać siebie nawzajem. Podczas tych zajęć odwiedził nas pan dyrektor Theo Sylla.

W sobotę wcześnie rano wyjechaliśmy na wycieczkę do Kolonii. Spacer po mieście delikatnie utrudnił nam deszcz, co jednak nie przeszkodziło nam dobrze się bawić. Po zwiedzeniu katedry podziwialiśmy widok z wieży, na którą prowadzą 533 schody. Kolonia zrobiła na nas bardzo duże wrażenie.

Kolonia to przede wszystkim wspaniała katedra, która jest symbolem miasta, a dla nas to również niesamowite Muzeum Czekolady. Na trzy godziny przenieśliśmy się do wspaniałej krainy słodkości.

Każdy dzień pobytu w Marl przynosił nam nowe wrażenia, których nigdy nie zapomnimy. Poprzez wspólne poznawanie kultury, historii i tradycji Niemiec mogliśmy zetknąć się z czymś, o czym szłyszeliśmy na lekcjach geografii, wiedzy o społeczeństwie czy historii.

W poniedziałek sprawdzaliśmy naszą wytrzymałość psychiczną wspinając sie w parku linowym. Wieczorem uczestniczyliśmy w spotkaniu z burmistrzem, w którym brali udział również zaproszeni goście z miast partnerskich. Po części oficjalnej otwarto bufet z typowo niemieckim jedzeniem. We wtorek mieliśmy okazję wspólnie świętować Dzień Zjednoczenia Niemiec. W parku miejskim zorganizowano festiwal z rożnymi stanowiskami (Wursty, ciasta, ale też i pamiątki). Jako grupa wystąpiliśmy na scenie śpiewając piosenkę, a następnie próbowaliśmy nauczyć Niemców tańczyć belgijkę.

Środa upłynęła na przeglądaniu i przegrywaniu zdjęć, podsumowaniu wymiany oraz wspólnym gotowaniu potraw niemieckich.

Ostatniego dnia, w czwartek, wcześnie rano wyjechaliśmy z Marl na lotnisko. Z niemieckimi przyjaciółmi żegnaliśmy się w nadziei na kolejne spotkanie w Krośnie.

Więcej zdjęć w galerii.