Jesteśmy (NIE)RÓWNI – projekt w ramach Olimpiady “Zwolnieni z Teorii”

Sport, szkoła, praca – wszystkie są nieodłącznymi elementami naszego życia.
A gdybyśmy powiedziały, że w każdej z nich występują nierówności czy wykluczenia? 

 

Jesteśmy (NIE)RÓWNI – początkujący projekt społeczny, który działa w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Już sama nasza nazwa dużo może powiedzieć o jego tematyce – odnosi się ona do faktu, że z pozoru wszyscy jesteśmy równi, bo przecież nie egzystujemy w czasach na przykład starożytnego Egiptu i nie dzielimy społeczeństwa na niewolników, chłopów, czy urzędników, jednak jeżeli faktycznie przyjrzymy się temu głębiej – tak naprawdę w prawie każdym elemencie naszego życia pojawiają się nierówności czy wykluczenia – taka właśnie jest tematyka naszego projektu. 

 

Na naszych mediach społecznościowych – Instagramie, TikToku i Facebooku, poruszamy wszystkie tematy, które uważamy za istotne i w pewnym stopniu dotyczące nas. Gdy zastanawiałyśmy się, na jaki temat chciałybyśmy zrealizować projekt przyszedł nam do głowy temat równości. Szybko udało nam się zauważyć, że odnosi się on w jakimś stopniu do każdej z nas. Przykładowo jedna z Nas jest osobą LGBT, inna sportowcem, a następna interesuje się grami, gdzie często można spotykać się z uznawaniem kobiet za gorsze i wykluczaniem ich. Jednak działalność w mediach nie jest jedynym elementem naszej misji. Jesteśmy w trakcie realizacji serii warsztatów „Wykluczenie w przestrzeni szkolnej” w krośnieńskich szkołach podstawowych, gdzie mówimy o tym, jakie przybiera ono formy, kto pada jego ofiarą, a przede wszystkim jak sobie z nim radzić i do kogo zgłosić się o pomoc. 

Aby projekt mógł w ogóle zaistnieć i działać, potrzebne były nam środki. Pozyskałyśmy je organizując w naszej szkole, Koperniku, świąteczny kiermasz ciast. Cieszył się on naprawdę dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Piekarnia Krukierek oraz Zaczątek wspomogły nas przekazując świąteczne wypieki. 

Można znaleźć nas na: 

-Instagramie – @nierowni_projekt

-TikToku – @nierowni

-Facebooku – (nie)równi

-Kontakt mailowy w sprawach projektowych – nie.rowni0@gmail.com