Jakub Penar z kl. II a uczestnikiem Europejskiego Kongresu Rad Młodzieżowych w Słupsku

W dniach 27 – 29 marca br. w Akademii Pomorskiej w Słupsku odbył się Europejski Kongres Rad Młodzieżowych. Było to duże wydarzenie ukierunkowane na zwiększenie wiedzy wśród obywateli nt. instytucji Unii Europejskiej, wsparcie działań zmierzających do zwiększenia frekwencji wyborczej w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już 26 maja br.

Podczas Kongresu zorganizowane zostały bloki warsztatowe, w których uczestnicy mieli szansę pogłębić wiedzę w zakresie m.in. organizacji wydarzeń lokalnych i plenerowych, współpracy z mediami, wystąpień publicznych, ochrony przed atakami hackerskimi, czy społecznymi aspektami niespodziewanych rozłamów UE.Poza warsztatami organizatorzy przygotowali sesje plenarne z udziałem wszystkich przedstawicieli rad młodzieżowych, podczas których uczestnicy dowiedzieli się więcej o wyborach i roli Parlamentu Europejskiego oraz o możliwości współpracy z sieciami informacyjnymi Unii Europejskiej działającymi w Polsce.

W tym przedsięwzięciu mogło wziąć udział jedynie kilka reprezentacji miast z całej Polski, maksymalnie cztery z województwa podkarpackiego. Wśród zakwalifikowanych rad młodzieżowych nie zabrakło również krośnieńskiej, Nasze województwo, a także miasto reprezentował uczeń klasy 2 a LO – Jakub Penar wraz z opiekunem – panem Jarosławem Grześkowem. 

Drugą część projektu są działania profrekwencyjne w regionach, odbywające się w ramach konkursu dla uczestników Europejskiego Kongresu Rad Młodzieżowych. Chodzi o praktyczne wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności. Celem wydarzeń ma być zachęcenie do udziału w wyborach europejskich.

Owoce pracy będzie można zobaczyć już początkiem maja, kiedy to w mieście odbędzie się szereg wydarzeń uświadamiających mieszkańców naszego regionu o ogromnym znaczeniu Unii Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego.