Inauguracja Roku Kopernikowskiego w I LO im. M. Kopernika w Krośnie

Przypadająca w roku 2023  550-ta rocznica urodzin wielkiego polskiego uczonego Mikołaja Kopernika stała się  inspiracją do ogłoszenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej  roku 2023-go Rokiem Kopernikowskim.

Z tej okazji społeczność naszego Liceum  postanowiła uczcić swojego wieloletniego Patrona, inaugurując obchody  Roku Kopernikowskiego  na wyjątkowej uroczystości szkolnej z udziałem wszystkich uczniów,  która odbyła się 20 lutego w Sali RCKP w Krośnie.

Na inauguracji zaszczycili nas swoją obecnością  przedstawiciele władz miasta Krosna, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, Stowarzyszenia Absolwentów I LO,  a także liczne grono przyjaciół i sympatyków, w tym członkowie zarządu krośnieńskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz dyrektorzy szkół krośnieńskich.

Część oficjalną rozpoczął Pan Dyrektor Ryszard Józefczyk. Powitawszy dostojnych Gości, wprowadził nas w klimat wydarzenia oraz przedstawił pokrótce program obchodów Roku Kopernikowskiego.

Po części oficjalnej, na której m. in. została przywołana treść wyżej wspomnianej uchwały Senatu RP, nastąpiła część prelekcyjna, w której  swoje okolicznościowe wykłady wygłosili zaproszeni Goście:

Pan dr hab. Piotr Łopatkiewicz, profesor PANS w Krośnie, absolwent I LO wygłosił niezwykle ciekawy wykład na temat  życia i działalności naukowej Mikołaja Kopernika oraz środowiska Akademii Krakowskiej w XV w. i I połowie XVI w.

W dalszej części  konferencji Pani mgr Beata Wygonik-Wronka – nauczycielka historii i WOS-u w  I LO im. M. Kopernika w Krośnie, opowiedziała uczestnikom o recepcji dzieła Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”   przez ówczesne kręgi odbiorców.

Nasi prelegenci zapoznali uczestników z wieloma niezwykle interesującymi szczegółami z życia i działalności naukowej naszego Patrona, szczególnie w momencie sformułowania przez niego swoich rewolucyjnych tez, zmieniających ówczesny porządek wszechświata.

Na koniec, w pasjonującą podróż fotograficzną przez wszechświat zabrał  nas Pan mgr Mariusz Świętnicki, znany  krośnieński astrofotograf z wieloletnim doświadczeniem, sekretarz krośnieńskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Uroczystość uświetnił występ naszego szkolnego chóru pod dyrekcją Pan prof. Krzysztofa Trybusa, który wykonał kilka utworów z epoki wielkiego astronoma.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszym Prelegentom za wspaniałe wystąpienia i tym samym uświetnienie uroczystości inauguracyjnej Roku Patrona naszego liceum, zaproszonym Gościom za udział w wydarzeniu oraz wszystkim tym, którzy współpracowali i okazali pomoc przy jej organizacji. Dziękujemy również  mediom krośnieńskim: portalowi TerazKrosno oraz telewizji Obkiektyw.

Zapraszamy do Galerii, w której obejrzeć można wiele fotografii z tego doniosłego dla naszej szkoły wydarzenia.  Fotografie wykonał  Pan prof. Paweł Zygarowicz, za co bardzo dziękujemy.

zebrała  Ewa Jaklewicz