Gratulacje dla Laureatów Olimpiady Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego.

W dniach 6-8 czerwca 2019 roku w Warszawie odbył się finały Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921-1956  oraz Ogólnopolskiego  Konkursu Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948.  Naszą szkołę wspaniale reprezentowali dwaj pasjonaci historii – KAMIL KRAJNIK (II a) i KACPER DWERNICKI (III b gimnazjum)

Na każdym z kilku etapów  zawodów, które odbywały się w trakcie całego roku szkolnego,  Kamil i Kacper wykazali się  imponującą wiedzą z zakresu  walk żołnierza polskiego na frontach II wojny światowej, broni i barwy, falerystyki, malarstwa batalistycznego, geografii militarnej, pieśni wojskowej, literatury i poezji. W drodze do finału Kacper  zwyciężył w etapie wojewódzkim, a Kamil już po pierwszej części etapu centralnego olimpiady zapewnił sobie 100 % punktów na egzaminie maturalnym z historii.

W zawodach finałowych w Warszawie obaj uczniowie  zdobyli tytuły laureatów.  W punktacji generalnej Kamil zajął  X (olimpiada), a Kacper II miejsce (konkurs) w Polsce. W związku z tym przysługują im przywileje przy rekrutacji na prestiżowe wyższe uczelnie (Kamil) i do liceum (Kacper).

Opiekunem merytorycznym uczniów była  pani prof. Barbara Latkiewicz.

Podczas pobytu w stolicy nasi młodzi historycy skorzystali z szeregu atrakcji przygotowanych przez organizatorów olimpiady i konkursu. Była to m. in. wizyta w Muzeum Wojska Polskiego, projekcja filmu „Kurier” o Janie Nowaku-Jeziorańskim i  zwiedzanie 1. Brygady Pancernej w Wesołej.

Kamil i Kacper wzięli także udział w tradycyjnej uroczystości złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz w Gali Finałowej  w Galerii Porczyńskich, podczas której odebrali dyplomy i nagrody. Podobnie jak inni  laureaci,  nasi uczniowie otrzymali także medale pamiątkowe od Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari i wysłuchali koncertu  Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Gratulujemy  laureatom oraz opiekunowi i zachęcamy  wszystkich zainteresowanych  do wzięcia udziału w kolejnej edycji olimpiady.