Finał XVI Ogólnopolskiego Konkursu „ Arsenał Pamięci” w Łodzi.

W dniach  27-29  kwietnia  jedenastu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w podsumowaniu  XVI  Ogólnopolskiego  Konkursu  „Arsenał Pamięci”  w  Łodzi.

Ideą konkursu  jest odkrywanie rodzinnych historii, porozmawianie z osobami, świadkami historii, którzy pamiętają  ważne dla Polski wydarzenia i opisanie ich przeżyć. Poznanie losów dziadków, pradziadków niejednokrotnie dramatycznych, o których  podręczniki  historii nie wspominają.
Historie  opowiedziane w pracach przesłanych na konkurs dotyczyły  przede wszystkim czasów II wojny światowej, PRL-u i komunizmu.
Konkurs to spotkanie pokoleń, uczy szacunku do ojczyzny, buduje rodzinne więzi, pozwala ocalić od zapomnienia, jest żywą lekcją historii.

W konkursie  uczestniczyło 157 uczniów z całego kraju.  Z naszej szkoły  byli  to  gimnazjaliści –  Monika Bysiewicz, Jagoda Gancarczyk, Oliwia Głowińska, Monika Moskal, Kacper Jucha, Mateusz Kubit  i  licealiści – Alicia del Carmen Yika, Anna Mięsowicz, Anna Tomoń  ( opieka: Barbara Latkiewicz) oraz  Paulina Brzozowska, Zofia Przyprawa, Katarzyna Niżnik, Oliwia Ziemiańska  (opieka: Beata Wygonik-Wronka ).

Uroczystości odbyły się w  XXIX Liceum Ogólnokształcącym im. hm. Janka Bytnara „Rudego”   i  w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi  – pałacu I.Poznańskiego.  Organizatorzy  konkursu: hm. Krzysztof Jakubiec, Chorągiew Łódzka ZHP im. hm. Aleksandra Kamińskiego oraz IPN – Oddział w Łodzi  zorganizowali  szereg atrakcji.  Odbyła się  m.in. wycieczka edukacyjna po Łodzi – gra terenowa, przejazd krajoznawczy  zabytkowym tramwajem, pokaz filmu „Łódź  czterech religii” w centrum multimedialnym katedry łódzkiej oraz zwiedzanie Muzeum Książki Artystycznej J.P.Tryznów .

tekst: Beata Wygonik-Wronka

Więcej zdjęć w galerii.