”Europejskie przyjaźnie” – część trzecia: wymiana polsko-niemiecka

Od 11 listopada do 15 listopada 2019, 8 uczniów z naszej szkoły pod opieką Pani prof. Ewy Zygarowicz miało przyjemność wziąć udział w wymianie polsko-niemieckiej pomiędzy I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Krośnie, a Willy-Brandt-Gesamtschule w Marl.

Do Dortmundu dolecieliśmy samolotem, a tam na lotnisku powitali nas nasi niemieccy koledzy wraz ze swoimi rodzicami.

Drugiego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do Kolonii. Pierwsze kroki skierowaliśmy w stronę katedry, którą zwiedziliśmy, a na jej szczyt weszliśmy po 509 schodach by podziwiać wspaniały widok na miasto i okolice.

Trzeci dzień był naszą pierwszą wizytą w niemieckiej szkole. Zostaliśmy miło przyjęci przez pozostałych uczniów, wśród których znaleźli się również Polacy i Turcy. Po pierwszej lekcji spędzonej w klasach, udaliśmy się do kuchni, która jest w formie stuprocentowo wyposażonej klasy. Każde stanowisko posiada własny piekarnik, kuchenkę i szafki oznaczone, gdzie się co znajduje. Składniki są we wspólnej lodówce. Przygotowaliśmy tam obiad wraz z deserem, który później wspólnie zjedliśmy. Po posiłku spotkaliśmy się z burmistrzem Marl, który opowiedział nam o swoim mieście, oprowadził nas po ratuszu. Był niezwykle przyjazny, wspomniał, że co roku bywa na Karpackich Klimatach w Krośnie. Ostatnim punktem programu na środę było lodowisko.

W czwartek również pojechaliśmy na wycieczkę, tym razem do Sea life, czyli oceanarium. Wieczorem czekały nas jeszcze kręgle, które nasza Polska drużyna totalnie przegrała, mimo tego, że zaangażowania nie można nam było odmówić.

W piątek mieliśmy już świadomość, że tego dnia wyjeżdżamy. Było nam smutno. Spotkaliśmy się w szkole, a w południe jechaliśmy na lotnisko.

Cała wymiana była świetna, a ludzie-cudowni. Zarówno rodzice, młodsze siostry jak i sami Niemcy starali się wprowadzić domową atmosferę i sprawić byśmy się czuli możliwie jak najlepiej. Zdecydowanie wszystko dobrze zorganizowali, cały czas przebywaliśmy ze sobą nawzajem. Niektórzy z nas byli bardzo niepewni jeszcze w drodze na dworzec, z którego wyjeżdżaliśmy. Po głowie chodziły nam rożne myśli, jak będzie, ale po konfrontacji z rzeczywistością zrozumieliśmy, że gdy faktycznie obie strony chcą złapać wspólny język to nic nie stanie na przeszkodzie do porozumienia. Jeżeli lubisz poznawać nowych ludzi i przede wszystkim chcesz poćwiczyć swój język to wymiana jest do tego okazją idealną.

Uczestnicy wymiany: Antonina Kobiałka, Aleksandra Bolanowska, Zuzanna Kik, Sabina Penar, Karina Rachwał, Milena Godek, Paweł Sajdak, Jakub Wilk.