„Europejskie przyjaźnie” – część I: wymiana polsko–niemiecka

W dniach od 1. do 6. października 2018r. grupa uczniów naszej szkoły brała udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży, która miała miejsce w mieście Marl.

Po całodniowej podróży w godzinach wieczornych dotarliśmy do naszego docelowego miejsca, gdzie zapoznaliśmy się z rodzinami , które nas gościły. Następnie udaliśmy się do ich domów,  gdzie wspólne spędzaliśmy miło czas. W kolejnym dniu spotkaliśmy się wszyscy w ich szkole.  Po oficjalnym przywitaniu nas przez dyrektora szkoły, udaliśmy się na zwiedzanie budynku szkoły. Tego dnia uczestniczyliśmy także w zajęciach lekcyjnych naszych przyjaciół, podczas których mogliśmy poznać system nauczania w Niemczech.

Wieczorem uczestniczyliśmy w spotkaniu miast partnerskich w miejscowym Ratuszu. Wydarzenie to zostało uwieńczone występem naszego chóru, który został bardzo ciepło przyjęty i nagrodzony gromkimi brawami.

Kolejny dzień upłynął nam na rozrywce w parku linowym oraz integracji z naszymi nowymi przyjaciółmi. Dostarczyło nam to wielu wrażeń. Wieczór spędziliśmy w różnoraki sposób, m. in. Grając w kręgle czy wspólnie lepiąc pierogi.

W czwartek  pojechaliśmy na wycieczkę do Kolonii. Zobaczyliśmy  najważniejszy kościół Niemiec-  słynną Katedrę Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny. To właśnie w tej niesamowitej gotyckiej  budowli mogliśmy wysłuchać występu naszych chórzystów. Po indywidualnym zwiedzaniu miasta, wróciliśmy do Marl, aby przygotować się do drogi powrotnej.

W piątek  pożegnaliśmy się z naszymi kolegami i wyruszyliśmy w kierunku Berlina. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy w stolicy Niemiec było Muzeum Pergamońskie, w którym mogliśmy zobaczyć m.in. słynną Bramę Isztar czy pokój z Aleppo, jak również zabytki starożytnej Grecji i Azji Mniejszej. Następnym punktem naszego programu był Berliner Fernsehturm- Berlińska Wieża Telewizyjna, mierząca 368m, z której mogliśmy podziwiać panoramę miasta. Kolejno udaliśmy się  w kierunku Bramy Brandenburskiej. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był parlament niemiecki- Bundestag.

Podczas całego wyjazdu nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Mogliśmy sprawdzić soje umiejętności językowe, a także nauczyć się wielu słów i zwrotów w języku niemieckim. Staliśmy się bardziej odpowiedzialni i samodzielni. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć to, o czym często czytaliśmy na lekcjach geografii, historii czy wiedzy o społeczeństwie. Mogliśmy się przekonać, jak wygląda codzienność u naszych zachodnich sąsiadów. Nowe  znajomości, które tam zawiązaliśmy wpłynęły na naszą osobowość i mamy nadzieję, że przetrwają na długie lata.

Dziękujemy organizatorom i  opiekunom wymiany:  Pani  Monice Zając i Pani Ewie Zygarowicz .

Uczestnicy wymiany:
Oliwia Buczek, Gabriela Korzeń, Zuzanna Krzyszczuk, Maja Mejza, Maksymilian Buczek,
Karol Pniak, Konrad Rajchel, Piotr Rzeźnik, Paweł Sajdak.