Czwarte spotkanie w ramach projektu 30.09-08.10.2015

Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących już po raz czwarty spotkała się z rówieśnikami z zaprzyjaźnionej szkoły im. Willego Brandta w Marl. Wymiana młodzieży odbyła się w dniach od 30 września do 8 października. Cel był jasny i sprecyzowany – chcieliśmy razem z naszymi przyjaciółmi z Niemiec odkryć Warszawę.

Niespełna godzinę przed północą, 30 września do Warszawy przyleciała młodzież z Niemiec. Serdecznie się przywitaliśmy i gdyby nie to, że następnego dnia mieliśmy rozpisany grafik już od godzin porannych – pewnie rozmowom nie byłoby końca.

W czwartek (1.10) dzień rozpoczęliśmy od pożywnego śniadania w barze mlecznym, które dostarczyło nam energii na dzień pełen wrażeń i zwiedzania. Zaczęliśmy od Sejmu. Byliśmy niezmiernie ciekawi jak wygląda siedziba polskiego rządu na żywo. Korytarze i sale, które dotąd mogliśmy podziwiać tylko w telewizji, zrobiły na nas olbrzymie wrażenie i teraz będą wydawać się jakby mniej obce. Z Sejmu ruszyliśmy na obiad, przy okazji zwiedzając stolicę. Warszawa okazała się być bardzo imponującym miastem i zarówno my, jak i nasi niemieccy przyjaciele byliśmy pod wrażeniem jej wielkości i urody. Po obiedzie przyszedł czas na przejście najbardziej znanym fragmentem Traktu Królewskiego – Krakowskim Przedmieściem. Deptak, który prowadzi do Placu Zamkowego zachwycił nas magią urokliwych kamienic, monumentalnych kościołów czy ciekawych pomników. Klimat tej arterii zapamiętamy na długo. Następnym celem na trasie naszej wędrówki był Pałac Kultury i Nauki. Budynek o burzliwej, niekiedy smutnej historii współcześnie stał się niejako symbolem Warszawy i do dziś jest najwyższym budynkiem w stolicy. Zarówno my, jak i nasi przyjaciele z Niemiec byliśmy pod wrażeniem ogromu tego budynku. Po powrocie zjedliśmy kolację i ponownie ruszyliśmy na miasto. Warszawa nocą wygląda niesamowicie. Oświetlone drapacze chmur, mnóstwo osób na chodnikach i dźwięki metropolii upewniły nas, że Warszawa to przecież największe i najbardziej zaludnione miasto w Polsce. A centrum nocą wygląda imponująco.

Nazajutrz, w piątek (2.10) naszym celem było Centrum Nauki Kopernik. Ośrodek, który odwiedziło już kilka milionów osób jest wizytówką Warszawy i Polski zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Zobaczyliśmy mnóstwo inspirujących i ciekawych wystaw i obiektów. Razem z CNK mogliśmy nareszcie zaspokoić ciekawość świata i ‘dotknąć’ zjawisk, do których w codziennym życiu nie mamy dostępu. Zarówno my, jak i nasi przyjaciele z Niemiec mamy nadzieję, wrócić tam i ponownie odkryć coś ciekawego. Po pełnym wrażeń dniu o 17.00 wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy do ‘naszego miasta’.

Program wymiany polsko-niemieckiej był dla wszystkich uczestników bardzo interesujący i różnorodny. Cały tydzień obfitował w atrakcje i niesamowitą dawkę pozytywnych emocji. Szczególnie interesujący był udział niemieckiej młodzieży w zajęciach lekcyjnych, gdzie jeszcze lepiej mogliśmy poznać język niemiecki oraz kulturę naszych sąsiadów

Nasi goście uczestniczyli także w uroczystych obchodach 115 lecia naszej szkoły, które wywarły na nich ogromne wrażenie.

Realizacja wymiany była możliwa dzięki środkom finansowym otrzymanym z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

GALERIA

FILM