CHÓR “KOPERNIKA” koncertuje w NIEMCZECH.

W dniach 21-27 września grupa 30 chórzystów z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie pod opieką profesorów Krzysztofa Trybusa, Moniki Zając oraz Małgorzaty Plinkiewicz udała się na kolejne turnée – po kilku latach przerwy –  do Marl.

Krosno oraz Marl są miastami partnerskimi, które współpracują od 2013r. Chór odbył już podobną wycieczkę w roku 2018. Wtedy też orkiestra Greenhorns gościła w Krośnie na Karpackich Klimatach.

Program wyjazdu zawierał liczne koncerty chóru oraz różne atrakcje. Punktem wyjściowym było dotarcie do Marl, by zapoznać się z rodzinami, które gościły chórzystów. Wspólnie z młodzieżą niemiecką zostały przeprowadzone zajęcia integracyjne, gdzie nie zabrakło wspólnego muzykowania.

Następnego dnia, po wizycie w muzeum Folkwang w Essen, chórzyści połączyli siły z członkami chóru Polsum inTakt pod kierownictwem René Lankeit podczas koncertu w kościele św. Bartłomieja. Było to bardzo emocjonujące przeżycie nie tylko pod względem repertuaru, ale również z uwagi na pokojowe przesłanie samego koncertu. W niedzielę chór „Kopernika” uświetnił również mszę św. w kościele św, Jerzego, a popołudniu przyszedł czas na chwilę relaksu i zabawy w parku linowym.

Niedziela była ostatnim dniem spędzonym w Marl, w poniedziałek rano młodzież musiała pożegnać się z goszczącymi ich muzykami, by udać się do Kolonii. Głównym punktem programu wyjazdu było bowiem uświetnienie przez chór modlitwy w katedrze w Kolonii. Młodzież była zachwycona możliwością wystąpienia w tak niesamowitym miejscu, szczególnie ze względu na monumentalność i piękno katedry.

 

Powoli nadchodził czas na powrót do domu, co nie mogło jednak nastąpić szybciej, niż wizyta w Berlinie. Chórzyści mieli okazję zobaczyć najbardziej rozpoznawalne i najpiękniejsze zabytki na mapie stolicy, zaczynając od słynnego Dworca ZOO, poprzez Bramę Brandenburską i Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, a na wieży telewizyjnej kończąc. Po chwili przeznaczonej na podziwianie krajobrazu Berlina rozpoczął się ostatni etap podróży, kierującej się już bezpośrednio do Polski.

 

Wyjazd był dla młodzieży niesamowitym przeżyciem – mało kiedy dostaje się w końcu szansę zaśpiewania w tak sławnym i pięknym miejscu, jak katedra w Kolonii. Była to również idealna okazja, by poszerzyć wiadomości o kulturze Niemiec i codziennym życiu naszych zachodnich sąsiadów.

Wyjazd był współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.

W Marl dużym wsparciem dla spotkania grupy polsko –niemieckiej było stowarzyszenie miast partnerskich Krosno-Marl- Zalaegerszeg.

Relację napisała  uczennica kl. IV a Karolina Kaczkowska.