Dominik Bysiewicz srebrnym medalistą XXX Zawodów Matematycznych Państw Bałtyckich „Baltic Way 2019”.

W dniach 15-19 listopada 2019 roku odbyły się w Szczecinie jubileuszowe XXX Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich „Baltic Way 2019”. W tym roku Polskę reprezentowało pięcioro uczniów wyłonionych spośród laureatów LXX Olimpiady Matematycznej. Byli to uczniowie z: Wrocławia, Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa oraz uczeń I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie Dominik Bysiewicz. Polska reprezentacja, zajęła znakomite 2 miejsce zdobywając srebrny medal, ulegając reprezentacji Rosji i jednocześnie pokonując drużyny Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Islandii i Danii.

Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich co roku odbywają się w jednym
z 11 położonych nad Bałtykiem krajów, w tym roku po raz trzeci w Polsce. W odróżnieniu od większości tego typu konkursów są one wyłącznie drużynowe. Pięcioosobowe reprezentacje otrzymują 20  zadań z różnych działów matematyki, nad którymi mogą wspólnie myśleć przez 4,5 godziny. Olimpiada ta, oryginalnie nazwana „Baltic Way”, upamiętnia pokojową demonstrację niepodległościową o tej samej nazwie, która miała miejsce w 1989 roku. 2 miliony ludzi złapało się wtedy za ręce, tworząc „żywy łańcuch” łączący stolice trzech państw – Litwy, Łotwy i Estonii.

Po konkursie uczestnicy zwiedzali Stare Miasto w Szczecinie, Akademię Morską oraz Muzeum Techniki i Komunikacji, podczas gdy ich prace były oceniane przez komisję złożoną z przedstawicieli wszystkich państw. „Baltic Way”, jak każda olimpiada międzynarodowa, jest nie tylko szansą na twórcze rozwijanie swoich zdolności, ale też przede wszystkim pozwala na poznanie ludzi wielu narodowości, których łączy wspólna pasja.

Serdecznie gratulujemy Dominikowi tak wielkiego sukcesu!.