Współpraca Polsko-Niemiecka

 

POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

KROSNO – MARL 30.09-8.10.2015

 

Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących już po raz czwarty spotkała się z rówieśnikami z zaprzyjaźnionej szkoły im. Willego Brandta w Marl. Wymiana młodzieży odbyła się w dniach od 30 września do 8 października. Cel był jasny i sprecyzowany – chcieliśmy razem z naszymi przyjaciółmi z Niemiec odkryć Warszawę.

Niespełna godzinę przed północą, 30 września do Warszawy przyleciała młodzież z Niemiec. Serdecznie się przywitaliśmy i gdyby nie to, że następnego dnia mieliśmy rozpisany grafik już od godzin porannych – pewnie rozmowom nie byłoby końca.

W czwartek (1.10) dzień rozpoczęliśmy od pożywnego śniadania w barze mlecznym, które dostarczyło nam energii na dzień pełen wrażeń i zwiedzania. Zaczęliśmy od Sejmu. Byliśmy niezmiernie ciekawi jak wygląda siedziba polskiego rządu na żywo. Korytarze i sale, które dotąd mogliśmy podziwiać tylko w telewizji, zrobiły na nas olbrzymie wrażenie i teraz będą wydawać się jakby mniej obce. Z Sejmu ruszyliśmy na obiad, przy okazji zwiedzając stolicę. Warszawa okazała się być bardzo imponującym miastem i zarówno my, jak i nasi niemieccy przyjaciele byliśmy pod wrażeniem jej wielkości i urody. Po obiedzie przyszedł czas na przejście najbardziej znanym fragmentem Traktu Królewskiego – Krakowskim Przedmieściem. Deptak, który prowadzi do Placu Zamkowego zachwycił nas magią urokliwych kamienic, monumentalnych kościołów czy ciekawych pomników. Klimat tej arterii zapamiętamy na długo. Następnym celem na trasie naszej wędrówki był Pałac Kultury i Nauki. Budynek o burzliwej, niekiedy smutnej historii współcześnie stał się niejako symbolem Warszawy i do dziś jest najwyższym budynkiem w stolicy. Zarówno my, jak i nasi przyjaciele z Niemiec byliśmy pod wrażeniem ogromu tego budynku. Po powrocie zjedliśmy kolację i ponownie ruszyliśmy na miasto. Warszawa nocą wygląda niesamowicie. Oświetlone drapacze chmur, mnóstwo osób na chodnikach i dźwięki metropolii upewniły nas, że Warszawa to przecież największe i najbardziej zaludnione miasto w Polsce. A centrum nocą wygląda imponująco.

Nazajutrz, w piątek (2.10) naszym celem było Centrum Nauki Kopernik. Ośrodek, który odwiedziło już kilka milionów osób jest wizytówką Warszawy i Polski zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Zobaczyliśmy mnóstwo inspirujących i ciekawych wystaw i obiektów. Razem z CNK mogliśmy nareszcie zaspokoić ciekawość świata i ‘dotknąć’ zjawisk, do których w codziennym życiu nie mamy dostępu. Zarówno my, jak i nasi przyjaciele z Niemiec mamy nadzieję, wrócić tam i ponownie odkryć coś ciekawego. Po pełnym wrażeń dniu o 17.00 wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy do ‘naszego miasta’.

Program wymiany polsko-niemieckiej był dla wszystkich uczestników bardzo interesujący i różnorodny. Cały tydzień obfitował w atrakcje i niesamowitą dawkę pozytywnych emocji. Szczególnie interesujący był udział niemieckiej młodzieży w zajęciach lekcyjnych, gdzie jeszcze lepiej mogliśmy poznać język niemiecki oraz kulturę naszych sąsiadów

Nasi goście uczestniczyli także w uroczystych obchodach 115 lecia naszej szkoły, które wywarły na nich ogromne wrażenie.

Realizacja wymiany była możliwa dzięki środkom finansowym otrzymanym z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

GALERIA

FILM


POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY – 2015

KROSNO-MARL 09.06.-16.06.2015

W dniach od 9 czerwca do 16 czerwca 2015 r. grupa ośmiu uczniów z naszego liceum brała udział w wymianie polsko-niemieckiej ze szkołą Willy’ego Brandta w Marl. Podczas tego tygodnia nie tylko mieszkaliśmy u niemieckich rodzin, lecz również uczestniczyliśmy w zajęciach i wycieczkach organizowanych przez stronę niemiecką, ucząc się jednocześnie języka niemieckiego oraz poznając kulturę naszych zachodnich sąsiadów.

9 czerwca w godzinach popołudniowych wylecieliśmy z lotniska w krakowskich Balicach. Mimo iż lot nie trwał długo, cała podróż była dla niektórych nieco wyczerpująca. Cieszyliśmy się więc z faktu, że nasi gospodarze czekali na nas i zabrali nas bezpośrednio do swoich domów gdzie mogliśmy odpocząć. Rankiem następnego dnia udaliśmy się do szkoły razem z naszymi partnerami, gdzie mogliśmy zobaczyć jak funkcjonuje niemiecki system nauczania. Po skończonych zajęciach wspólnie odwiedziliśmy burmistrza miasta Marl, który opowiedział nam o współpracy pomiędzy naszymi miastami. Następnego dnia odbyliśmy wycieczkę do Amsterdamu. Przyjemnie było popływać łodzią po kanałach, podziwiając piękno holenderskiej stolicy. W piątek mieliśmy przyjemność zwiedzić Recklinghausen, miasto położone niedaleko Marl. Tam po obejrzeniu ciekawej sztuki teatralnej uczestniczyliśmy w grze miejskiej, która polegała na chodzeniu po mieście i zbieraniu o nim informacji. Kolejnego dnia rano zostaliśmy zaproszeni do domu pani dyrektor szkoły w Marl na grilla. Wszyscy dobrze się bawiliśmy przyrządzając razem dania, a później grając wspólnie w gry językowe. Mimo, iż w niedzielę planowano pobyt każdego w rodzinach, spotkaliśmy się by spędzić ponownie razem czas w Jugendheim. W przedostatni dzień wybraliśmy się pociągiem do Kolonii, gdzie zwiedziliśmy zabytki miasta wraz ze znaną katedrą.

Niestety czas leci szybko i zanim zdążyliśmy się obejrzeć, już minął tydzień i nastał dzień pożegnania. Wszyscy ze smutkiem rozstawaliśmy się z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Czas spędzony w Niemczech był pełen przygód, wrażeń i emocji. Cieszyliśmy się przede wszystkim z tego, iż poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, zwiedziliśmy mnóstwo pięknych miejsc oraz zdobyliśmy nowe doświadczenia. Na szczęście nie jest to koniec naszej przygody, gdyż już w październiku będziemy gościć naszych przyjaciół z Marl w Krośnie. Mamy nadzieję, że równie dobrze ugościmy stronę niemiecką w Polsce.

Zobacz film z wyjazduW dniach 26.02 – 03.03 2014 roku odbyła się wymiana polsko-niemiecka pomiędzy naszym liceum  a szkołą Willy’ego Brandta w Marl. Przez 6 dni byliśmy goszczeni przez naszych niemieckich przyjaciół, stając się tymczasowo częścią ich rodzin. Poznaliśmy tamtejszą kulturę, poprawiliśmy nasze zdolności językowe i przekonaliśmy się, jak wygląda życie po drugiej stronie Odry.

Pierwszego dnia czekała nas podróż samolotem z Krakowa do Dortmundu. Dla niektórych było to emocjonujące przeżycie, gdyż lecieli po raz pierwszy. Podróż okazała się zaskakująco krótka i przyjemna, a w Marl zostaliśmy przywitani przez naszych gospodarzy, z którymi spędziliśmy resztę dnia. Nie był to nasz pierwszy kontakt z niemiecką grupą, gdyż już wcześniej poznaliśmy się za pomocą internetu. Następnego dnia dyrektorka szkoły w Marl oprowadziła nas po klasach oraz mieliśmy okazję uczestniczyć w typowych lekcjach naszych niemieckich kolegów. Po południu zwiedzaliśmy park doświadczeń DASA, znajdujący się w pobliskim Dortmundzie, gdzie mogliśmy skorzystać m.in. z symulatora lotów, dźwiękoszczelnego pomieszczenia i lustrzanego labiryntu. Dzień zakończyliśmy wizytą na stadionie Borussi Dortmund – SignalIduna Park. Najciekawsze było zwiedzanie szatni, gdzie mogliśmy usiąść na miejscach polskich piłkarzy. Kolejnego dnia zostaliśmy oficjalnie przywitani przez burmistrza Marl, który opowiedział nam o współpracy pomiędzy naszymi miastami. Mogliśmy zwiedzić ratusz i zobaczyć panoramę miasta. Następnym punktem programu było zwiedzanie Recklinghausen, gdzie podziwialiśmy malownicze uliczki, wijące się pomiędzy tradycyjnymi niemieckimi domami. W sobotę wspólnie z naszymi gospodarzami przyrządziliśmy ucztę, do której zasiedliśmy ze sponsorami wymiany. Przedostatni dzień był gwoździem programu, ponieważ czekała nas wycieczka na największy, europejski karnawał w Kolonii. Przebrani w fantazyjne kostiumy, podziwialiśmy świąteczny korowód i zbieraliśmy  rzucane w tłum słodycze.

Podczas pobytu poznawaliśmy życie codzienne naszych niemieckich przyjaciół, chodziliśmy na kręgle, a także odwiedzaliśmy się w naszych tymczasowych domach.Czas spędzony w Niemczech zaowocował nie tylko nowymi przyjaźniami. Poznaliśmy również życie młodzieży u naszego zachodniego sąsiada i odkryliśmy że niczym się nie różnimy. Poprawiliśmy także swoje umiejętności językowe. Wyjeżdżając, cała grupa żałowała że te 6 dni minęło tak szybko. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd naszych niemieckich przyjaciół do Polski, który zaplanowany jest na październik.

Wymiana młodzieży została współfinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.


Marl to 87 tysięczne miasto w północno – zachodnich Niemczech, nad rzeką Lippe (dopływ Renu), w Zagłębiu Ruhry, pomiędzy takimi miastami jak: Bochum, Dortmund, Düsseldorf i Essen, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Münster, w powiecie Recklinghausen. Miasto jest siedzibą koncernu chemicznego EVONIK wraz z parkiem chemicznym, funkcjonuje tu również jedna z trzech w RFN kopalni węgla kamiennego.


W dniach 15 – 22 października gościliśmy grupę młodzieży z Niemiec, która przybyła do Polski w ramach wymiany, finansowanej częściowo przez POLSKO-NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY. Pierwszą częścią projektu była wizyta krośnieńskich licealistów w Niemczech, którzy przez tydzień poznawali kulturę, język i zawarli mnóstwo znajomości, które umocniły się wraz z rewizytą Niemców w Polsce.

Wszystko zaczęło się w Krakowie. Pełne entuzjazmu grupy młodzieży spotkały się na lotnisku w Krakowie, pierwszy raz od poprzedniej wizyty. Kraków, jak zwykle, bardzo gościnnie przyjął grupę z Niemiec. Zwiedzanie miasta, którego głównym punktem była Fabryka Schindlera dostarczyło im wielu niezapomnianych przeżyć i wspomnień, które już zawsze będę się kojarzyć z Polską. Następnym etapem zwiedzania był Oświęcim. Odbyta tam trudna lekcja historii uświadomiła jak bardzo powinniśmy być wdzięczni, że pomiędzy naszymi krajami panuje całkowity pokój i atmosfera partnerstwa, o którą trzeba wspólnie zabiegać.

Jednak miastem docelowym wymiany było miasto, gdzie cały projekt został zainicjowany. Krosno – dużo mniejsze, jednak nie mniej gościnne niż Kraków. Mnóstwo inspirujących wrażeń pozostawiła po sobie wizyta w wizytówce naszego miasta – Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie młodzież mogła dowiedzieć się wszystkiego o historii, wyrobie i ciekawostkach związanych ze szkłem. Oprócz tego ciekawe wspomnienia pozostaną z pewnością z wizyty w bogatym w zbiory Muzeum Podkarpackim i na wieży Farnej, która umożliwiła podziwianie panoramy Krosna.

Zwiedzanie zwiedzaniem, jednak miejsce, choćby najpiękniejsze, będzie zupełnie bezbarwne bez atmosfery gościnności i mnóstwa przyjaciół wokół, a krośnieńska atmosfera obfitowała w gościnność i wszechobecną radość. Warsztaty w szkole, spotkania towarzyskie, nawet takie, w którym brały udział całe rodziny. To wszystko jest niepodważalnym dowodem na to, że znajomości zawarte między młodzieżą z Polski i Niemiec przetrwają długie lata.

W przedostatni dzień wymiany miała miejsce wizyta u gospodarza miasta Krosna – pana Prezydenta Piotra Przytockiego.

Niestety musiał nadejść dzień pożegnania… Znajomości, przyjaźnie zawarte w ramach wymiany, ciekawe i niecodzienne miejsca, mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. To wszystko towarzyszyło młodzieży przez te parę dni wymiany. Bez wątpienia każdy wrócił do siebie naładowany pozytywną energią i z bagażem niezapomnianych wspomnień.

Poniżej znajdują się linki do filmów z wymiany zamieszczone na YOUTUBE

FILM NR 1

FILM NR 2

FILM NR 3

Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących już po raz czwarty spotkała się z rówieśnikami z zaprzyjaźnionej szkoły im. Willego Brandta w Marl. Wymiana młodzieży odbyła się w dniach od 30 września do 8 października. Cel był jasny i sprecyzowany – chcieliśmy razem z naszymi przyjaciółmi z Niemiec odkryć Warszawę.

Niespełna godzinę przed północą, 30 września do Warszawy przyleciała młodzież z Niemiec. Serdecznie się przywitaliśmy i gdyby nie to, że następnego dnia mieliśmy rozpisany grafik już od godzin porannych – pewnie rozmowom nie byłoby końca.

W czwartek (1.10) dzień rozpoczęliśmy od pożywnego śniadania w barze mlecznym, które dostarczyło nam energii na dzień pełen wrażeń i zwiedzania. Zaczęliśmy od Sejmu. Byliśmy niezmiernie ciekawi jak wygląda siedziba polskiego rządu na żywo. Korytarze i sale, które dotąd mogliśmy podziwiać tylko w telewizji, zrobiły na nas olbrzymie wrażenie i teraz będą wydawać się jakby mniej obce. Z Sejmu ruszyliśmy na obiad, przy okazji zwiedzając stolicę. Warszawa okazała się być bardzo imponującym miastem i zarówno my, jak i nasi niemieccy przyjaciele byliśmy pod wrażeniem jej wielkości i urody. Po obiedzie przyszedł czas na przejście najbardziej znanym fragmentem Traktu Królewskiego – Krakowskim Przedmieściem. Deptak, który prowadzi do Placu Zamkowego zachwycił nas magią urokliwych kamienic, monumentalnych kościołów czy ciekawych pomników. Klimat tej arterii zapamiętamy na długo. Następnym celem na trasie naszej wędrówki był Pałac Kultury i Nauki. Budynek o burzliwej, niekiedy smutnej historii współcześnie stał się niejako symbolem Warszawy i do dziś jest najwyższym budynkiem w stolicy. Zarówno my, jak i nasi przyjaciele z Niemiec byliśmy pod wrażeniem ogromu tego budynku.  Po powrocie zjedliśmy kolację i ponownie ruszyliśmy na miasto. Warszawa nocą wygląda niesamowicie. Oświetlone drapacze chmur, mnóstwo osób na chodnikach i dźwięki metropolii upewniły nas, że Warszawa to przecież największe i najbardziej zaludnione miasto w Polsce. A centrum nocą wygląda imponująco.

Nazajutrz, w piątek (2.10) naszym celem było Centrum Nauki Kopernik. Ośrodek, który odwiedziło już kilka milionów osób jest wizytówką Warszawy i Polski zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Zobaczyliśmy mnóstwo inspirujących i ciekawych wystaw i obiektów. Razem z CNK mogliśmy nareszcie zaspokoić ciekawość świata i ‘dotknąć’ zjawisk, do których w codziennym życiu nie mamy dostępu. Zarówno my, jak i nasi przyjaciele z Niemiec mamy nadzieję, wrócić tam i ponownie odkryć coś ciekawego. Po pełnym wrażeń dniu o 17.00 wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy do ‘naszego miasta’.

Program wymiany polsko-niemieckiej był dla wszystkich uczestników bardzo interesujący i różnorodny.  Cały tydzień obfitował w atrakcje i niesamowitą dawkę pozytywnych emocji.  Szczególnie interesujący był udział niemieckiej młodzieży w zajęciach lekcyjnych, gdzie jeszcze lepiej mogliśmy poznać język niemiecki oraz kulturę naszych sąsiadów

Nasi goście uczestniczyli także w uroczystych obchodach 115 lecia naszej szkoły, które wywarły na nich ogromne wrażenie.

Realizacja wymiany była możliwa dzięki środkom finansowym otrzymanym z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.